Dobra szkoła językowa – jak ją wybrać?
Konkurencja na rynku szkół językowych jest ogromna. Czym kierować się wybierając szkołę, aby spełniła ona nasze oczekiwania?
Absolwenci polskich szkół nie mówią po angielsku.
Mimo iż uczniowie w Polsce zaczynają się uczyć angielskiego w najmłodszym wieku spośród wszystkich krajów europejskich, to jednak kończąc szkołę, wiele z nich nie jest w stanie odbyć swobodnej rozmowy po angielsku. Powodami są m.in nieadekwatność programu, brak konwersacji na lekcjach, a także liczne problemy systemowe, z którymi muszą mierzyć się nauczyciele. Ze względu na nieefektywną naukę w szkole, aż 61% dzieci decyduje się fakultatywne zajęcia z języka obcego. Uczniowie chcą mówić po angielsku, dlatego sięgają po różne metody m.in. aplikacje do nauki języka, jednak nabycie umiejętności konwersacji podczas samodzielnej nauki jest niezwykle trudne. Dlatego wiele z nich wybiera kursy w szkołach językowych lub korepetycje. Analiza rynku na 2021r. wskazała, że w Polsce funkcjonuje ponad 3 000 szkół językowych. Oferują one różne metody nauczania, używają różnych technik i narzędzi, są droższe i tańsze. Z tego powodu wybór szkoły językowej nie należy do łatwych decyzji. Wiele z nich stosuje wiele chwytów marketingowych takich jak bardzo niska cena albo bardzo wysoka cena sugerująca, że nabywamy usługę premium... niestety nie zawsze cena przekłada się na jakość. Czym zatem kierować się przy wyborze i jak powinna wyglądać dobra szkoła językowa?
Dobra szkoła dla Ciebie... Czyli jaki jest twój cel nauki?
Zastanów się, po co chcesz się uczyć angielskiego. Dobra szkoła językowa to taka, która zaspokoi twoje potrzeby. Chcesz zacząć rozmawiać po angielsku? Zdać egzamin? Masz problemy w szkole? A może potrzebujesz języka do pracy? Szkoły językowe oferują oprócz kursów ogólnych, kursy specjalistyczne, a także zajęcia indywidualne. Sprecyzowanie celu pomoże Ci wybrać właściwą ofertę.
Lektorzy.
Poziom nauczania w szkołach językowych najczęściej wynika z kompetencji lektorów. Dobrego lektora charakteryzuje kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) i kilkuletnie doświadczenie w nauczaniu. Dobra szkoła językowa powinna udostępniać na stronie internetowej informacje o kwalifikacjach lektorów. Niestety obecnie, szczególnie w przypadku nauczania języka polskiego jako obcego zdarza się, że polskiego uczą po prostu Polacy, lub osoby ledwo mówiące po polsku. Pamiętaj, że nie każdy mówiący w danym języku będzie umieć efektywnie nauczać. To wspaniałe, że wielu Ukraińców przebywających w Polsce już kilka lat zdecydowało się pomóc nowoprzybyłym koleżankom i kolegom w nauce języka polskiego. Jednak bardzo wiele z nich popełnia liczne błędy językowe, mówią z akcentem i stosują kalki językowe, które są po prostu niepoprawne. Ucząc się od nich języka, uczysz się także ich błędów.
Długość lekcji.
Aby kurs angielskiego przyniósł szybkie rezultaty, wskazane jest, aby pojedyncza lekcja trwała około godziny.
Ilość osób w grupach.
Im mniej uczestników w grupie, tym lepiej. Grupy maksymalnie 8-osobowe dają lektorowi możliwość efektywniejszej pracy ze słuchaczami oraz indywidualnego podejścia do każdego ucznia.
Dobra szkoła językowa nie ukrywa cen.
Nie wiedzieć czemu, cena kursu językowego często bywa zagadką. Wiele szkół językowych ukrywa ceny, choć to właśnie cena często jest głównym kryterium wyboru dla wielu osób. W konsekwencji klient, żeby dowiedzieć się, ile zapłaci za kurs, musi wypełnić formularze internetowe, czekać, aż ktoś do niego oddzwoni, albo wyśle “spersonalizowaną” i “wyjątkową” ofertę “specjalnie dla niego” i podać całą masę swoich danych osobowych. Czy kupując chleb, musimy najpierw ujawnić komuś swój adres, numer telefonu, a często wiek i inne dane? albo zadzwonić, żeby dowiedzieć się, ile zapłacimy? Oczywiście, że nie! Dlaczego więc szkoły językowe zmuszają do tego potencjalnych klientów? Wydaje się to zupełnie zbędnie, bo cena powinna być widoczna tak jak w każdym sklepie. Warto zatem wybierać szkoły językowe z przejrzystym cennikiem i minimalną ilością formalności potrzebnych do zapisania na kurs.
Pamiętaj, nawet bardzo dobra szkoła językowa nie nauczy Cię języka, jeśli sam się nie zaangażujesz. Po prostu... bez pracy nie ma kołaczy ;)
Podsumowując, wybór szkoły językowej nie jest prostą sprawą. Przeanalizowanie powyższych kwestii powinno ułatwić Ci podjęcie prawidłowej decyzji. Oprócz wymienionych rad warto dodatkowo przeanalizować komentarze nt. danej szkoły, a także zapytać o rekomendacje swoich kolegów i koleżanki.